Chico - močové kamene

Chico, 6-ročný pes yorkšírskeho teriéra. Chico k nám prišiel s problémom obtiažneho močenia. Pri venčení dlho močil, nemočil prúdom, tlačil, moč mu odkvapkával, neskôr bol aj s prímesou krvi. Sonografické a rontgenologické vyšetrenie potvrdilo naše podozrenie na urolithiasu- močové kamene.

Chico, 6-ročný pes yorkšírskeho teriéra. Chico k nám prišiel s problémom obtiažneho močenia. Pri venčení dlho močil, nemočil prúdom, tlačil, moč mu odkvapkával, neskôr bol aj s prímesou krvi. Sonografické a rontgenologické vyšetrenie potvrdilo naše podozrenie na urolithiasu - močové kamene.

Laboratórne vyšetrenie krvi mal Chico v poriadku, takže mohol podstúpiť operáciu. Chirurgický zákrok zahŕňal vybratie močových kameňov z mechúra a následne preplach močových ciest pomocou katetru a vyplavenie kameňov spôsobujúcich obštrukciu.

Po operácii sa Chico bez problémov prebral a bol prepustený do domácej starostlivosti. Bola mu odporučená špeciálna diéta, ktorá pomáha predchádzať opätovnému vzniku močových kameňov.

MVDr. Višváderová, MVDr. Kočiš