Strihanie psov na leto – áno či nie?

Čo si predstavíte, keď sa povie „psí kožuch“? V mnohých toto slovné spojenie vyvoláva predstavu huňatej srsti, ktorá hreje psa počas treskúcich mrazov. Snáď práve preto vznikla mylná domnienka, že zbaviť psa srsti na letné mesiace je pre neho osožný čin, ktorý mu poskytne úľavu od horúčav.

Výrazné skracovanie srsti počas letných mesiacov sa medzi majiteľmi psov stáva čoraz viac populárnym. Koniec koncov - údržba kratučkej srsti nie je vôbec náročná - po kúpaní je pes rýchlejšie suchý a zdanlivo menej pĺzne. To je pravda, avšak je to vhodné skutočne pre každého psa?

Srsť psa a jej funkcia

Hlavnou funkciou srsti je udržiavanie stálej teploty organizmu – to znamená, že srsť chráni zviera pred chladom  aj pred nadmerným teplom. Chlpy vyrastajú v skupinách z vačkových celkov. Primárne (ochranné) chlpy tvoria kryciu srsť. Druhotné chlpy, ktoré tvoria podsadu, sú zvyčajne kratšie a podstatne jemnejšie. U niektorých plemien psov sa podsada nemusí vyskytovať (napr. pudel). V závislosti od vonkajšej teploty (niektoré zdroje uvádzajú, že aj v závislosti od dĺžky slnečného svitu) dochádza k výmene srsti – tzv. pĺznutie. Pĺznutie u psov chovaných v byte prebieha celoročne, u psov chovaných vonku zvyčajne na jar a na jeseň.

V zimnom období je  podsada podstatne hustejšia, pes pôsobí huňato, ako keby mal na sebe skutočne psí kožuch. Krycia srsť odráža chlad (na obrázku znázornené žltou farbou) a zároveň podsada zabraňuje úniku tepla (červená farba).

 

Na jar dochádza ku výmene a obnove srsti, ktorej funkciou bude chrániť psa pred nadmerným teplom. Hustá zimná podsada postupne vypadáva a nahradí ju len riadka podsada. V tomto období je vhodné psov častejšie vyčesávať. Počas letných horúčav krycia srsť odráža teplo a  riedka podsada umožňuje prúdiacemu vzduchu odvádzať teplo z povrchu tela.

Výmena srsti má pre termoreguláciu veľký význam. Tento proces je sám o sebe natoľko dokonalý, že si okrem pravidelného vyčesávania odumretej srsti nevyžaduje žiadny iný zásah.

V akom prípade je vhodné srsť pristrihnúť?

  • v prípade, že výmena srsti neprebehne, prípadne prebehne nedostatočne; v odborných článkoch, ktoré sa venujú tejto tematike, sa uvádza, že srsť kratšia ako 2 cm však stráca schopnosť odrážať teplo, čo môže mať za následok prehriatie psa
  • pravidelné zastrihávanie si vyžaduje len srsť takých plemien, ktorým srsť permanentne dorastá (nemá konečnú dĺžku) – napr. pudel, yorkšírsky teriér a pod.
  • terapeutické dôvody – napr. liečba kožných ochorení spojená s častou aplikáciou liečivých šampónov

 

Riziká spojené s nevhodnou úpravou srsti

Ak zvažujete tzv. „letný strih“ pre svojho miláčika, mali by ste si byť vedomí, že:

  • veľmi krátka srsť takmer vôbec nechráni pokožku psa; môže sa tak zvyšovať riziko vzniku a rozvoja kožných nádorových ochorení
  • srsť kratšia ako 2 cm stráca schopnosť odrážať teplo, čo môže mať za následok prehriatie psa
  • takýto zásah môže vyvolať nerovnováhu v raste podsady a krycích chlpov - chlpy tvoriace kryciu srsť rastú podstatne pomalšie ako podsada, dokonca u niektorých jedincov už nikdy nedorasú do pôvodnej dĺžky
  • splstnatenie dorastajúcej podsady – odvádzanie tepla z povrchu tela je tak znemožnené a pes je vystavený riziku prehriatia

(obrázky boli prevzaté zo stránky www.dogfitness.cz)