Pozor na priberanie!

V súčasnosti sa obezita považuje za najrýchlejšie sa rozvíjajúce civilizačné ochorenie. Štatistiky sú hrozivé – a to nielen u ľudí, ale aj u našich domácich miláčikov. Nadváha či obezita nepredstavujú len estetický problém tukových vankúšikov obaľujúcich ich telo, ide najmä o poškodenie zdravia postihnutého jedinca. Vzniku obezity predchádza priberanie - z normálnej hmotnosti cez nadhmotnosť až po obezitu (t.j. hmotnosť prevyšujúca o viac ako 15% normálnu hmotnosť).

Jednoduchá matematika

Ak je energetický príjem v rovnováhe s energetickým výdajom, zviera si udržiava svoju hmotnosť dlhodobo bezo zmeny. Ak však jeho energetický príjem začne prevyšovať energetický výdaj, začne postupne priberať, pohyb sa pre neho stane náročnejším a z toho dôvodu postupne začne svoju pohybovú aktivitu obmedzovať. Zviera nie je lenivé – jednoducho nevládze! Ak sa s poklesom jeho fyzickej aktivity nezníži aj jeho energetický príjem, vzniká začarovaný kruh, ústiaci až do rozvoja obezity, ktorá má za následok mnohé zdravotné komplikácie, napr.:

 • nadmerná záťaž pohybového aparátu
 • ochorenie srdca
 • problémy s dýchaním
 • zvýšené riziko nádorových ochorení
 • problémy s kožou a srsťou
 • znížená celková kvalita života
 • skrátená dĺžka života

Faktorov ovplyvňujúcich priberanie je viacero:

 • nesprávne stravovanie
 • hormonálna porucha
 • ochorenie kardiovaskulárneho systému
 • ochorenie pohybového aparátu
 • dôsledok užívania niektorých liekov
 • plemenná predispozícia
 • kastrácia
 • vyšší vek zvieraťa spojený s poklesom jeho aktivity

Vo väčšine prípadov sa pod vznik problémov s nadváhou a obezitou podpisuje nesprávne nastavený stravovací režim zvieraťa. A musíme si uvedomiť, že sme to práve my – milujúci majitelia, kto má stravovací režim zvieraťa pevne vo svojich rukách. O to viac to platí u kastrovaných jedincov, u starnúcich a starých jedincov ako aj u plemien psov s predispozíciou na priberanie (napr. labrador, bígel), nakoľko táto skupina je na priberanie podstatne náchylnejšia.

---

Len pre názornosť - nie je kilogram ako kilogram! Ak zviera priberie 1 kilogram, tak pre psa s pôvodnou hmotnosťou 30 kg to predstavuje nárast hmotnosti o cca 3%, pre psa s pôvodnou hmotnoťou 10 kg to predstavuje nárast hmotnosti o 10%. 

Pravidelné váženie

Ak máte zvieratko stále „na očiach“, postupnú zmenu jeho hmotnosti nemusíte ani postrehnúť. Rovnako tak u jedincov s bohatou srsťou zmena hmotnosti tiež nemusí byť badateľná. Preto je vhodné zvieratko v pravidelných časových intervaloch zvážiť (napr. raz mesačne), čo môže byť zároveň aj dobrým tréningom návštevy veterinárnej ambulancie (nie vždy ho tam totiž bude čakať niečo nepríjemné). Veterinárny lekár taktiež ocení, ak majiteľ pozná aktuálnu hmotnosť svojho zvieraťa (mnohé lieky sú dávkované podľa hmotnosti).

 

4 kroky k udržaniu správnej hmotnosti

Úprava kŕmnej dávky

Na obale každého krmiva je uvedený interval odporúčanej dennej kŕmnej dávky, ktorá sa vzťahuje na hmotnosť zvieraťa. Kŕmnu dávku je možné vzhľadom na energetické nároky zvieraťa v rámci tohto intervalu upravovať (t.j. zviera, ktoré je v záťaži bude vyžadovať vyššiu dennú kŕmnu dávku ako zviera s nízkou pohybovou aktivitou). Ak u zvieraťa dochádza k nevýraznému nárastu hmotnosti, odporúča sa mierne znížiť dennú kŕmnu dávku (nie pod uvedený interval). Avšak pozor! Uvedomte si, že znižovaním kŕmnej dávky sa znižuje nielen celkový energetický príjem, ale aj príjem jednotlivých makroživín (t.j. bielkovín, sacharidov a tukov) a mikroživín (t.j. vitamínov a minerálnych látok). Väčším znížením kŕmnej dávky síce docielite chudnutie, avšak zviera prostredníctvom stravy nedostane dostatok živín a bude postupne strádať.

Pozor na pamlsky!

Ako sa hovorí – láska prechádza cez žalúdok. Ruku na srdce – kto z nás čas od času nedopraje svojmu miláčikovi niečo výnimočné? Zopár piškót, kúsok šunky, slaniny či syra... Niekoľko takýchto prehreškov sa v bruchu dospelého človeka možno „stratí“, avšak pre zviera s niekoľkonásobne menšou hmotnosťou zopár takýchto drobností predstavuje enormný energetický príjem (popri dennej dávke krmiva). Pamlsky pre zvieratá (podobne ako tie naše ľudské) majú zvyčajne veľmi vysokú energetickú hodnotu, pričom ich výživová hodnota býva pomerne nízka. Následkom ich častej konzumácie je nárast hmotnosti. Pri výbere pamlskov odporúčame dôkladne si prečítať ich zloženie na obale a starostlivo vyberať. S prihliadnutím na výživovú hodnotu odporúčame napr. výrobky zo sušeného mäsa (pre psov a mačky). Alebo si pripravte vlastné – napríklad pamlsky z kuracích pečienok alebo tuniakové (link). Pamlsky v žiadnom prípade nemôžu nahrádzať krmivo!

Vhodná pohybová aktivita

Spolu s úpravou kŕmnej dávky doprajte vášmu miláčikovi viac pohybovej aktivity. Či už vo forme spoločnej hry, dlhších prechádzok alebo plávania, vaše zvieratko sa iste poteší. Nielen preto, že pohyb mu bude robiť čoraz väčšiu radosť, ale najmä preto, že spolu budete tráviť viac času, ktorý je pre neho v konečnom dôsledku vzácnejší ako tie najchutnejšie pamlsky.

Správny výber krmiva

Mierne zníženie kŕmnej dávky, obmedzenie konzumácie pamlskov a zvýšenie pohybovej aktivity v niektorých prípadoch nemusí byť postačujúce. Ak má zvieratko nadváhu alebo je obézne a potrebuje schudnúť, odporúčame poradiť sa s veterinárnym lekárom, ktorý odporučí správny postup pri chudnutí. Špeciálne krmivá určené na tento účel sú navrhnuté tak, aby zviera zasýtili a zároveň dodali jeho telu všetky potrebné živiny v dostatočnom množstve. Vďaka nižšej energetickej hodnote takéhoto krmiva zvieratko chudne. Takýto proces si vždy vyžaduje prísne a nekompromisné dodržiavanie diétneho režimu!

autorka textu: RNDr. Lenka Bartošová, PhD.