Pečieme našim miláčikom

Vyskúšali ste už niekedy upiecť svojmu štvornohému miláčikovi domáce pamlsky? Zvyčajne sa vyrábajú z ľahko dostupných ingrediencií, ktoré máte doma po ruke. Nielenže sú cenovo výhodnejšie ako tie z obchodu, ale zároveň aj presne viete, aké ingrediencie ste použili na ich výrobu a tiež približne viete odhadnúť, aké živiny taká pochúťka zároveň telu dodáva.

Na internete je k dispozícii veľké množstvo receptov. My sme tentokrát vyskúšali upiecť maškrty z kuracích pečienok. Na prípravu tejto lahôdky budete okrem kuracích pečienok (200 g) potrebovať čerstvú mrkvu (cca 150 g), ovsené vločky (100 g) a dve vajcia. Niektoré receptúry majú v zozname ingrediencií aj cesnak, my ho však neodporúčame používať, nakoľko vo vyšších dávkach je pre psov nefrotoxický (poškodzuje obličky). Pečienky sú dostatočne aromatické a lákavé pre psích maškrtníkov.

Mrkvu nastrúhajte, pečienky nasekajte najemno alebo ich jednoducho rozmixujte ponorným mixérom.

 

Všetky ingrediencie jednoducho zmiešajte a vytvorte kompaktné cesto. Ak je cesto príliš riedke, pridajte ovsené vločky (toto je pravdepodobné, ak budú pečienky rozmixované). Cesto rozotrite na plech vystlaný papierom na pečenie, vložte do vyhriatej rúry a upečte.

Z uvedeného množstva surovín pripravíte približne 380 gramov lahodnej maškrty. Po vychladnutí nakrájajte na malé kúsky. Uchovávajte v chlade. Určenie minimálnej trvanlivosti výrobku je ťažká úloha, tie naše nám vydržali maximálne dva dni. Potom ostala už len prázdna miska a smutné psie oči.

Maškrta bude psíkom nielen chutiť, ale dodá im okrem makroživín (sacharidy, tuky a bielkoviny) aj množstvo vitamínov (A, E, B2, B5, PP, C) a minerálnych látok (horčík, fosfor, draslík, železo, zinok, selén). Údaje o výživovom zložení potravín sú bezplatne dostupné napríklad na stránke www.pbd-online.sk. Ak kŕmite svojho miláčika surovou alebo varenou stravou, na tejto stránke nájdete všetky dôležité informácie potrebné k zostaveniu nutrične vyváženého jedálnička.

Nechceme vás klamať, že psíky ocenia váš čas strávený v kuchyni, avšak ich lahodné mľaskanie vo vás bezpochyby vyvolá hrejivý pocit, že ste rodený psí šéfkuchár!

Mimochodom....čítate etikety?

Čo je pre vás kľúčové pri výbere krmiva a pamlskov pre vášho miláčika – pútavý obal, reklama alebo samotné zloženie? Na etiketách všetkých komerčne vyrábaných krmív pre psov a mačky sa povinne musí uvádzať viacero údajov: meno výrobku, garantované analýzy, ručenie komponentov, čistá hmotnosť a mena a adresa výrobcu, prípadne distribútora [zdroj: The Merck Veterinary Manual - Odborná veterinárna encyklopedická publikácia]. Najdôležitejšie pre spotrebiteľa sú však údaje o obsahu živín a zloženie výrobku. Jednotilvé zložky sa na etiketách uvádzajú v zostupnom poradí, t.j. na prvom mieste sa uvádza najviac zastúpená zložka, na konci zoznamu zasa zložka s najnižším podielom .

Na obale našej pečienkovej maškrty by teda bolo uvedené:

zloženie výrobku: kuracie pečienky, mrkva, ovsené vločky, vajcia.

Presné údaje o výživovom zložení výrobku by sa získalo chemickou analýzou, prípadne výpočtom pomocou nutričného softvéru (tento softvér zohľadní aj zmeny v zložení počas tepelnej úpravy).

Čítanie etikiet vám môže pomôcť zorientovať sa v širokej ponuke krmív aj pamlskov, ktoré sú na trhu dostupné. 

 

Ďakujeme Ing. Anne Giertlovej z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu potravinárskeho za ochotnú konzultáciu.

Autorka textu: Lenka Bartošová