Ochorenia dutiny ústnej – zubný plak a zubný kameň

Medzi najbežnejšie ochorenia dutiny ústnej patria zubným plakom podmienené zápalové ochorenia, ktoré sa všeobecne nazývajú ochorenia periodontálne. Periodontálne ochorenia tvoria prevažnú väčšinu stomatologických ochorení vo veterinárnej praxi. Rozvoj týchto ochorení je podmienený viacerými faktormi – napr. plemenom (plemená malých psov majú väčšiu predipozíciu na tvorbu zubného kameňa – napr. maltézsky psík, yorkšírsky teriér, srnčí ratlík, čivava a iné), vekom zvieraťa, stravovaním, tvarom zubov a typom skusu, genetickou predispozíciou a podobne.

Zubný plak

Zubný plak je mäkký, lepkavý a takmer neviditeľný povlak, ktorý sa tvorí na povrchu zubov. Je tvorený najmä baktériami a produktmi ich látkovej výmeny, ďalej niektorými zložkami slín, zvyškami potravy a odumretými bunkami sliznice dutiny ústnej. Nachádza sa najmä v ťažko prístupných miestach a v miestach so zníženou funkciou samočistenia (napr. v miestach zubného krčku, v ryhách na žuvacích plochách). Baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom plaku, premieňajú cukry na kyseliny, ktoré spôsobujú narušenie zubnej skloviny a, podobne ako u ľudí, majú za následok vznik zubného kazu. Okrem toho je zubný plak tiež príčinou vzniku zubného kameňa či zápalu ďasien.

V rámci prevencie pred vznikom závažnejších periodontálnych ochorení, ktoré môžu viesť až ku strate zuba/zubov, odporúčame pravidelné čistenie zubov. Okrem čistenia zubov pomocou zubnej kefky a špeciálnej zubnej pasty je prospešné aj žutie špeciálnych dentálnych tyčiniek určených na tento účel (dodržiavajte odporúčanú kŕmnu dávku).

Zuby sa čistia zubnou kefkou a pastou. Na čistenie zubov je možné použiť detskú kefku alebo najmäkšie kefky pre dospelých (napr. Curaprox CS 5460 ultra soft). Na čistenie chrupu psov a mačiek sa používajú špeciálne pasty, ktoré nepenia, sú ochutené a svojim zložením nedráždia žalúdok. Tieto pasty obsahujú aj enzymatické zložky, ktoré napomáhajú rozkladať zubný plak a vďaka lákavej chuti sú pre zvieratko svojim spôsobom aj odmenou za spoluprácu.

Upozorňujeme vás, aby ste nepoužívali zubné pasty určené pre ľudí. Zvieratá majú niekoľkonásobne lepší čuch a mentol obsiahnutý v bežných zubných pastách ich dráždi. Niektoré druhy zubných pást obsahujú umelé sladidlo xylitol, ktoré je pre zvieratá nefrotoxické (poškodzuje obličky).

Zubný kameň

Ak je zubný povlak z povrchu zubov odstránený nedostatočne, začnú sa v ňom postupne ukladať minerálne látky pochádzajúce zo slín. Takto vzniká zubný kameň – tvrdý povlak na zuboch. Zvyčajne vyzerá ako žltý či hnedý, niekedy až čierny hrubý nános, ktorý môže pokrývať aj celý zub. Povrch zubného kameňa je pomerne drsný, čo predstavuje ideálne podmienky na hromadenie zvyškov potravy a v konečnom dôsledku aj tvorbu ďalšej vrstvy zubného plaku. Z neho potom postupne vzniká ešte hrubšia vrstva zubného kameňa... A tak vzniká začarovaný kruh, ktorý môže „preseknúť“ jedine veterinárny lekár odborným ošetrením chrupu.

Dlhodobé zanedbanie hygieny dutiny ústnej môže mať negatívny dopad na celý organizmus zvieratka. Zubný kameň je hlavnou príčinou vzniku zápalu ďasien. V ďalšom štádiu dochádza ku poškodeniu závesného aparátu zuba, zub sa postupne začne kývať a v takomto štádiu je extrakcia jediným možným riešením. Prostredníctvom krvného riečiska môže dôjsť ku šíreniu bakteriálnej infekcie do celého tela (poškodenie obličiek, pečene, prostaty alebo srdcových chlopní). Problémom teda nie je len neestetický vzhľad chrupu alebo nepríjemný zápach z dutiny ústnej.

Frekvencia návštev veterinárneho lekára za účelom odstraňovania zubného kameňa a leštenia zubov je u každého pacienta individuálna. U niektorých pacientov je potrebné odstraňovanie zubného kameňa raz za dva roky, u iného aj každé tri mesiace.

Neodporúčame vám, aby ste sa pokúšali zubný kameň odstraňovať sami, nielenže môžete zvieratku poškodiť zuby či zraniť ďasná, ale vzhľadom na prítomnosť baktérií hrozí isté zdravotné riziko aj vám!

Priebeh ošetrenia

  • Vzhľadom na časovú náročnosť  zákroku je potrebné sa vopred objednať.
  • Ošetrenie chrupu sa vykonáva v anestézii. U starších pacientov preto pred zákrokom odporúčame biochemické a hematologické vyšetrenie krvi. Zákrok je možné vykonať aj u pacientov, ktorí majú problémy s obličkami alebo pečeňou, títo pacienti si vyžadujú individuálny prístup a taktiež kontrolné odbery a rozbory krvi.
  • Pred samotnou sedáciou je pacient klinicky vyšetrený. Zákrok je možné vykonať len u zdravých jedincov (bez kašľa, kýchania, zvracania, hnačky a pod.)!
  • Zvieratko musí prísť na zákrok nalačno. To znamená, že 12 hodín pred zákrokom nesmie nič jesť, piť môže.
  • Zubný kameň sa odstraňuje pomocou ultrazvuku. Po odstránení zubného kameňa sa zuby leštia pomocou špeciálnej pasty (vyhladia sa tak záhyby, kde sa ľahko zachytáva zubný plak)
  • Po vyleštení sa skontroluje každý zub. V prípade nezvratného poškodenia závesného aparátu je nutná extrakcia. V prípade výskytu epulis (zdurenie tkaniva ďasna) tento útvar bude chirurgicky odstránený.
  • V prípade zápalu ďasien je nasadená antibiotická liečba.

Odkladanie stomatologického ošetrenia môže viesť k závažným ochoreniam a strate zubov.

 

Autori textu: MVDr. Boris Bartoš, Lenka Bartošová