O zuboch – výmena mliečnych zubov za trvalé

Majitelia šteniatok a mačiatok často nevedia, kedy sa majú ich miláčikovi prerezať všetky zúbky a kedy by mali vypadnúť posledné mliečne. V tomto období najmä šteniatka môžu mať tendenciu čokoľvek okusovať, nábytok či topánky nevynímajúc. Medzi najčastejšie problémy mladých zvierat patria tzv. „pretrvávajúce mliečne zuby“. Všetko, čo potrebujete vedieť o výmene zubov u vášho miláčika sa dozviete v tomto článku.

Zopár odborných pojmov na úvod

Kvadrant

„Štvorka vľavo dole kaz“, správa, ktorú neradi počujeme od svojho zubného lekára. Znamená to, že v dolnom zuboradí na štvrtom zube doľava (počítame od stredu) sa nachádza zubný kaz. Podobne ako u človeka, aj u zvierat rozdeľujeme ústnu dutinu na štyri kvadranty – ľavý horný, pravý horný, ľavý dolný a pravý dolný kvadrant.

Označenie zubov

Jednotlivé typy zubov sa líšia svojou veľkosťou, tvarom, počtom koreňov a funkciou, ktorú majú.

Typ zuba

Latinský názov

Označenie

Funkcia

Rezáky

Incisivi

I

Odhryznutie potravy

Očné zuby alebo špičiaky

Canini

C

Ostré a špicaté zuby, slúžia na uchopenie, prenášanie, prípadne usmrtenie koristi

Črenové zuby

Premolares

P

Drvenie a mletie potravy

Stoličky

Molares

M

Najsilnejšie zuby, drvenie potravy

 

Zuby sa označujú písmenom a číslom – prvým písmenom z latinského názvu zuba a jeho poradím.

Mliečny a trvalý chrup

Mláďatá sa rodia bezzubé. Prvé mliečne zúbky sa začnú prerezávať približne v 3.týždni života a cca v 6. týždni života je mliečny chrup kompletný. Mliečne zuby sú menšie a ostrejšie a majú modrobiele sfarbenie. Majiteľmi sú často (a právom!) nazývané „ihličkami“. Pod mliečnymi zubami sú založené zuby trvalé.

Výmena zubov u psa

Prvé mliečne zúbky začnú psíkovi rásť v 3. týždni života a mliečny chrup je kompletný v 6. až 7. týždni života. Úplný mliečny chrup sa skladá z 28 zubov. V každom kvadrante sa nachádzajú tri rezáky, jeden špičiak a tri črenové zuby. Zubný vzorec sa zapíše nasledovne:

3 1 3
3 1 3

 

Horný riadok predstavuje jeden horný kvadrant a spodný riadok jeden dolný kvadrant. Pre lepšiu predstavu tento skrátený vzorec môžeme rozpísať nasledovne – presne takto vyzerá kompletný mliečny chrup vášho šteniatka:

P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3

P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3

 

Trvalé zuby sa prerezávajú medzi 3. a 7. mesiacom života. U väčších plemien psov je výmena ukončená skôr ako u plemien menších psov. Výmena zubov väčšinou prebieha bez komplikácií a majiteľ vypadnutý zúbok ani nemusí nepostrehnúť. U niektorých jedincov sa však môžu vyskytnúť komplikácie – opuch a zápal ďasien, bolestivosť, vyššia produkcia slín či odmietanie potravy. Šteňatá v tomto období života často vyhľadávajú niečo na žuvanie.

 

Pri správnej výmene zubov sú korene mliečnych zubov resorbované (vstrebané), aby bolo umožnené ich voľné vypadnutie a následne bezproblémové prerezávanie trvalých zubov. Poradie prerezávania zubov u psov je nasledovné:

I1 – I2 – I3 – P1 – M1 – C1 – P4 – P3 – P2 – M2 – M3

Najprv sa prerezávajú rezáky, potom prvý črenový zub, prvá stolička, očný zub, štvrtý, tretí a druhý črenový zub a na záver druhá a tretia stolička. Na základe uvedeného je možné odhadnúť vek šteňaťa. U dospelých psov sa vek určuje na základe opotrebenia zubov (opotrebenie istého typu zuba obvykle súvisí s vekom zvieraťa).

Úplný trvalý chrup sa skladá zo 42 zubov: v každej polovici čeľuste sa nachádzajú tri rezáky, jeden špičiak, štyri črenové zuby a dve stoličky, v sánke (t.j. v dolnej čeľusti) sa nachádza o jednu stoličku viac. Zubný vzorec sa zapíše nasledovne:

3 1 4 2
3 1 4 3

Pre lepšiu predstavu tento skrátený vzorec môžeme rozpísať nasledovne – presne takto vyzerá kompletný chrup dospelého psa:

M2 M1 P4 P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3 P4 M1 M2

M3 M2 M1 P4 P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3 P4 M1 M2 M3

 

 

Model úplného trvalého chrupu psa
Obr. 1: Model úplného trvalého chrupu psa. Popísaná je horná čeľusť. Všimnite si, že v dolnej čeľusti je na každej strane o jednu stoličku viac.

Pretrvávajúci chrup

Niekedy proces výmeny zubov nie je úplný – trvalý zub sa už čiastočne prereže, avšak mliečny zuby ešte stále drží pevne v ďasnách. Príčiny môžu byť rôzne – či už genetická predispozícia alebo zlomenina mliečneho zuba. Takýto mliečny zub označujeme ako „pretrvávajúci“. Pretrvávajúce mliečne zuby môžu spôsobiť chybné postavenie trvalého chrupu a deformácie trvalého zuba.  Za pretrvávajúci považujeme mliečny zub vtedy, ak je prekročená fyziologická doba výmeny zubov, čo je u psov 7.mesiac života. Najčastejšie sú touto chybou postihnuté malé plemená psov a pretrvávajúce zuby sú zvyčajne špičiaky.

Obr.2: Pretrvávajúci špičiak (v červenom krúžku). V priestore medzi pretrvávajúcim mliečnym zubom a trvalým zubom dochádza k usadzovaniu nečistôt.

Chybné postavenie chrupu nie je len estetickým problémom. Je dôležité si uvedomiť, že chrup primárne slúži na dôkladné spracovanie potravy. Riešenie tohto problému jednoznačne odporúčame konzultovať s veterinárnym lekárom.

Obr.3: Chirurgicky odstránený pretrvávajúci špičiak.

 

NIKDY sa nesnažte psovi vytrhnúť mliečny zub – takýto zub môže stále mať pomerne hlboký koreň! Pri správnom raste trvalý zub tlačí na koreň mliečneho zuba, čím ho rozrušuje a ten sa následne resorbuje (vstrebá). Takýto zub následne samovoľne  vypadáva. Pohľad na takto vypadnutý zub vyvoláva dojem, že mliečny zub nemá korene. Pri pretrvávajúcom zube  výmena neprebieha správne a jeho koreň nie je resorbovaný. Veľkosti korunky a koreňa mliečneho zuba môžte vidieť na nasledujúcom obrázku.

Obr.4: Porovnanie veľkosti korunky a koreňa u mliečneho zubu. Hranica medzi korunkou a koreňom zuba je zvýraznená červenou čiarou.

Výmena zubov u mačky

Úplný mliečny chrup mačiek sa skladá z 26 zubov: tri rezáky, jeden špičiak a tri črenové zuby v každom kvadrante.

3 1 3
3 1 3

 

Pre lepšiu predstavu tento skrátený vzorec môžeme rozpísať nasledovne – presne takto vyzerá kompletný mliečny chrup vášho mačiatka:

P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1

I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3

P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1

I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3

 

 

Úplný trvalý chrup pozostáva z 30 zubov: v čeľusti sa nachádzajú tri rezáky, jeden špičiak, tri črenové zuby a jedna stolička, a v sánke je o jeden črenový zub menej.

3 1 3 1
3 1 2 1

 

Pre lepšiu predstavu tento skrátený vzorec môžeme rozpísať nasledovne – presne takto vyzerá kompletný trvalý chrup vašej mačky:

M1 P3 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 P3 M1

M1 P2 P1 C1 I3 I2 I1 

 I1 I2 I3 C1 P1 P2 M1

 

Obr. 5: Model úplného trvalého chrupu mačky. Popísaná je horná čeľusť. Posledná stolička M1 nie je dobre viditeľná.Všimnite si, že v dolnej čeľusti je na každej strane o jeden črenový zub menej.

Poradie prerezávania zubov u mačiek je nasledovné:

I1 – I2 – I3 – P1 – C1 – P2 – M1 – P3

Obdobie rastu a výmeny zubov u mačiek je zhodné s rastom u psov, ktorý bol popísaný vyššie. Problémy s pretrvávajúcimi mliečnymi zubami sa u mačiek vyskytujú zriedkavejšie.

 

autori článku: MVDr. Jana Sklenčárová, MVDr. Boris Bartoš