Neberte pravidelné váženie na ľahkú váhu

Zažil to každý z nás – počas klinického vyšetrenia našich miláčikov sa veterinárny lekár informuje o aktuálnom zdravotnom stave zvieraťa a tiež aj o jeho aktuálnej hmotnosti. Ruku na srdce – viete odpovedať? Koľkí z vás vážia svojho miláčika v pravidelných intervaloch (napr. raz mesačne)? Pravidelné váženie našich miláčikov je významnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Je dôležité si uvedomiť, že ak máme zvieratko stále „na očiach“, postupnú zmenu jeho hmotnosti nemusíme ani postrehnúť. Rovnako tak u jedincov s bohatou srsťou zmena hmotnosti tiež nemusí byť badateľná. Preto by sme Vám radi odporučili, aby ste svojho miláčika vážili v pravidelných intervaloch, aspoň raz mesačne.

V oboch našich ambulanciách sme umiestnili váhy do čakárne a tak môžte svojho miláčika kedykoľvek v čase ordinačných hodín prísť odvážiť bez čakania. Ak nepoznáte aktuálnu hmotnosť svojho zvieratka a sedíte práve v čakárni, odporúčame Vám, aby ste svojho miláčika pred vyšetrením odvážili. Dávkovanie liečiv je totiž závislé od hmotnosti zvieraťa a preto je dôležité vstupovať do ambulancie s odváženým zvieratkom. Opakované vchádzanie a vychádzanie z ambulancie (kvôli váženiu) je pre zvieratká zbytočne stresujúce.

Aspekty pravidelného monitorovania hmotnosti:

  • u šteniatok a mačiatok pravidelným vážením zistíme, či daný jedinec prospieva, no na druhú stranu zvieratká v raste je dôležité neprekrmovať (kvôli dobrému vývinu kĺbov, najmä u veľkých plemien psov)
  • u dospelých zvierat – zmena hmotnosti zvieratka môže znamenať nesprávne kŕmenie zvieraťa majiteľom alebo nejaké ochorenie – endokrinologické (napr. poruchy funkcie štítnej žľazy, diabetes), poruchy pohybového aparátu (zvieratko so zníženou pohyblivosťou pravdepodobne bude priberať), poškodenie obličiek alebo pečene a iné
  • pri prekrmovaní zvieraťa majiteľom dochádza ku zvyšovaniu hmotnosti, čo môže viesť až k obezite (obezita má veľmi negatívny vplyv nielen na zdravie jedinca, ale aj na dĺžku jeho života)
  • ak je zvieratko v redukčnom režime (po konzultácii s veterinárnym lekárom), je dôležité pravidelné váženie, ideálne každé dva týždne
  • u jedincov po kastrácii je dôležité sledovať hmotnosť – u kastrovaných  zvierat dochádza ku zmenám v metabolizme a majú tendenciu ľahko priberať