Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ je akútne, vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže postihnúť každého psíka. Zvýšený výskyt tohto ochorenia je najmä na miestach, kde sa pohybuje väčšie množstvo psov (napr. útulky, kynologické podujatia, výbehy pre psov a podobne). V mnohých hoteloch pre psov či na cvičiskách - na miestach, kde hrozí riziko nákazy od infikovaného jedinca, sa teda pravdepodobne stretnete s povinnosťou vakcinácie proti kotercovému kašľu .

Kotercový kašeľ (psincový kašeľ) patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia u psov. Medzi najčastejších pôvodcov ochorenia patria najmä vírus parainfluenzy, psí adenovírus, psí herpesvírus a iné. Vírusmi oslabené sliznice dýchacích ciest sú dobrou živnou pôdou pre rôzne baktérie, toto ochorenie je najčastejšie sprevádzané baktériou Bortadella bronchiseptica, vyskytujú sa tiež mikroorganizmy z rodov Pseudomonas, Klebsiella, Pasteurella či Streptococcus.

Prejavy ochorenia

Rozvoj a priebeh ochorenia je individuálny a často závisí od veku a kondície psa – ochorenie môže mať ľahký priebeh a ľahká infekcia po niekoľkých dňoch sama odoznie (zvyčajne trvá 5 až 14 dní), u starších psov, šteniat alebo u psov s oslabenou imunitou však môže mať ťažký priebeh. Typickým príznakom tohto ochorenia je akútny nástup suchého kašľa, ktorý môže byť sprevádzaný až dávením. Kašlanie si mnohí majitelia mýlia so zvracaním, najmä ak sa pes pokúša vykašliavať. Ojedinele sa môže objaviť aj výtok z nosa či očí. Ťažšie stavy sú sprevádzané horúčkou, sťaženým dýchaním či apatiou.

Terapia

U ľahších foriem ochorenia odporúčame zvýšiť prísun látok podporujúcich obranyschopnosť organizmu (imunoglukán a vitamíny) a kľudový režim. Keďže toto ochorenie je vysoko infekčné, odporúčame majiteľom, aby sa pri venčení vyhýbali kontaktu s inými psami. V prípade, že psík má zvýšenú teplotu, prípadne sa u neho prejavia rôzne komplikácie (zápal priedušiek, zápal pľúc a podobne), veterinárny lekár na základe vyšetrenia navrhne adekvátnu terapiu (podanie protizápalových liekov, antibiotík a podobne).

Prevencia

Jedinou účinnou prevenciou je očkovanie. Aplikácia vakcíny je jednoduchá – aplikuje sa vo forme nosových kvapiek. Váš psík ju jednoducho vdýchne a už 72 hod po aplikácii je účinne chránený pred týmto ochorením.  Keďže každá vakcinácia predstavuje istú záťaž pre organizmus, vakcínu aplikujeme len u zdravých jedincov, u feny len v období mimo hárania. Vakcínu je možné aplikovať najmenej 21 dní po predošlej vakcinácii (tým sa myslí to, že rôzne vakcíny nie je možné spájať – napríklad ak je potrebná vakcinácia proti besnote i kotercovému kašľu v približne rovnakom termíne, v takomto prípade je možné podať vakcínu proti kotercovému kašľu minimálne 21 dní po vakcinácii proti besnote). POZOR! Vakcínu nie je možné aplikovať jedincom, ktoré sú postihnuté týmto ochorením! Preto ak plánujete umiestniť psíka počas Vašej dovolenky do hotela pre psov, prípadne plánujete letné prázdniny tráviť na „cvičáku“, nenechávajte vakcináciu proti kotercovému kašľu na poslednú chvíľu.