Kliešte
Kliešte spolu s blchami patria medzi najrozšírenejšie ektoparazity (vonkajšie parazity). Tieto zákerné parazity, ktoré zaraďujeme medzi roztoče, sa živia cicaním krvi. Počas svojho života sú viazané k telu hostiteľa. Na svojich hostiteľov kliešte striehnu najmä v nízkych trávnatých porastoch, zvyčajne od marca až do októbra (resp. keď teplota prostredia vystúpi nad 5 až 7 °C).
Kliešte sa na telo hostiteľa prisajú nepozorovane, miesto vpichu totiž najprv znecitlivia. Do rany vpúšťajú sliny, ktoré okrem iného viažu histamín, čím zabraňujú svrbeniu. Vďaka tomu môže byť kliešť nepozorovane pricicaný aj dlhší čas. Kliešte môžu prenášať pôvodcov skutočne nepríjemných, závažných ochorení (lymská borelióza, babezióza, anaplazmóza), ktoré môžu spôsobiť poškodenie zdravia až úhyn zvieraťa.
Prevencia
Buďte o krok napred a myslite na vhodnú ochranu pred kliešťami ešte pred začiatkom ich sezóny. Práve dôsledná prevencia zohráva veľmi dôležitú úlohu v ochrane pred ochoreniami, ktorými Vášho miláčika môžu kliešte nakaziť. Niektoré druhy antiparazitík, ktoré sú na trhu už dlhší čas, môžu mať zníženú účinnosť ochrany pred kliešťami, preto Vám odporúčame výber antiparazitík konzultovať s veterinárnym lekárom. V našich ambulanciách Vám radi poradíme s výberom vhodného prípravku pre Vášho miláčika. Ponúkame Vám také druhy antiparazitík, s ktorými máme dobrú skúsenosť.
Svojho miláčika pravidelne prekontrolujte, najmä ak chodíte na vychádzky do oblastí vysokého výskytu kliešťov (trávnaté porasty, lesné čistinky, okraje lesov a podobne). V prípade, že sa kliešť prisaje, je potrebné ho opatrne vybrať (pomocou špeciálnej pinzety či háčika na vyberanie kliešťov). Ak si na tento zákrok netrúfate, pokojne navštívte naše ambulancie, radi Vám s týmto problémom pomôžeme.
Lymská borelióza
Lymská borelióza je najrozšírenejšia kliešťami prenášaná zoonóza na severnej pologuli. Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Borrelia burgdorferi. Prenášačom tohto patogénu je kliešť Ixodes ricinus. K tomu, aby tento patogén prenikol do krvi, je potrebné, aby bol kliešť prichytený na tele hostiteľa 36 až 48 hodín. Od kontaktu s infikovaným kliešťom po prvé prejavy ochorenia môže uplynúť dlhá doba – zvyčajne 2 až 6 mesiacov.
Typické príznaky ochorenia: apatia, nechutenstvo, vysoká horúčka, bolestivosť a opuch kĺbov (krívanie, ktoré sa prípadne môže presúvať)
Diagnostika: sérologické vyšetrenie krvi – stanovenie hladiny protilátok v krvi
Terapia: podávanie vhodných antibiotík po dobu 2 až 4 týždňov
Účinnou ochranou pred týmto ochorením je očkovanie. Očkovanie proti lymskej borelióze odporúčame najmä u jedincov, ktoré sa často pohybujú v oblastiach s vysokým výskytom Ixodes ricinus. Ideálne je aplikovať vakcínu pred obdobím najväčšieho výskytu kliešťov. Upozornenie - vakcína chráni psov len pred samotným ochorením, nie proti kliešťom!
Babezióza
Babezióza patrí azda medzi najzávažnejšie ochorenie, ktoré prenášajú kliešte. Bez včasnej diagnostiky a rýchleho nasadenia terapie môže mať fatálne následky. Pôvodcom tohto závažného ochorenia je jednobunkový parazit rodu Babesia. Babézie prenášajú kliešte z rodu Dermatocentor a Ripicephalus - sú to nové druhy kliešťov vyskytujúce sa na našom území. Ich výskyt v našich končinách pravdepodobne súvisí so zmenou klimatických podmienok. Babézie atakujú červené krvinky a spôsobujú ich rozklad.
Typické príznaky ochorenia: celková slabosť postihnutého jedinca, vysoké horúčky (okolo 40 °C), apatia, nechutenstvo až odmietanie potravy, vracanie, hnačka, zmena farby viditeľných slizníc (bledé až žlté), tmavohnedé sfarbenie moču (pripomína čierny čaj či kolu). Pri výskyte týchto symptómov odporúčame urgentnú návštevu veterinárnej ambulancie, môže ísť o život ohrozujúci stav!
Diagnostika: rozbor moču, klinický a biochemický rozbor krvi, niekedy je možné pôvodcu ochorenia identifikovať z krvného náteru.
Terapia: antiprotozoiká (špeciálny typ antiparazitika), často je nutná aj transfúzia krvi, antibiotická terapia, kontrolné odbery krvi a moču
Anaplazmóza/ehrlichióza
Prenášačom anaplazmózy je kliešť Ixodes ricinus. Anaplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Anaplasma phagocytophilum. Tieto baktérie napadajú biele krvinky (konkrétne granulocyty) a spôsobujú ich rozpad. Inkubačná doba tohto ochorenia je 1 až 3 týždne, ochorenie však môže prebiehať aj bez príznakov.
Príznaky ochorenia: nešpecifické príznaky pripomínajúce chrípku – horúčka, nechutenstvo, bolestivosť svalov a kĺbov (krívanie), zdurenie lymfatických uzlín
Diagnostika: sérologické vyšetrenie krvi
Terapia: podávanie širokospektrálnych antibiotík
Kliešťová paralýza
Tzv. kliešťovú paralýzu môžu vyvolať toxíny vylučované slinnými žľazami kliešťov pri silnom napadnutí kliešťami. Neurologické symptómy kliešťovej paralýzy by mali spontánne doznieť do dvoch dní po odstránení kliešťov.
Autorka textu: Lenka Bartošová