Blchy

Blchy patria spolu s kliešťami medzi najrozšírenejšie ektoparazity (vonkajšie parazity). Je to drobný bezkrídly hmyz, ktorý sa premiestňuje skákaním. Vďaka končatinám prispôsobeným na skákanie sa považuje za skutočne zdatného skokana (uvádza sa, že blchy dokážu vyskočiť až 18 cm vysoko a 33 cm ďaleko, čo je v pomere k ich veľkosti skutočne pozoruhodný výkon).

Blchy sa živia výhradne krvou hostiteľa – teplokrvného stavovca (vtáky, cicavce). Počas svojho života však nie sú viazané k telu hostiteľa a istý čas môžu prežívať v jeho okolí (napr. psie búdy, pelechy a pod.). Dospelé jedince vydržia dlhší čas bez potravy (rádovo mesiace). Tieto fakty je dôležité si uvedomiť v prípade, že sa u vášho miláčika vyskytnú blchy – samotné odblšenie zvieraťa nestačí, treba vyhlásiť vojnu aj blchám, ktoré momentálne žijú mimo kožuch vášho miláčika!

Ako spoznať, či má zviera blchy?

Jednak ich môžete zbadať alebo v kožuchu zvieraťa nájdete ich trus. Blší trus vyzerá ako malé čierne bodky, môže pripomínať napríklad drobné zrnká maku. Prečešte srsť hustým hrebeňom a skúste čierne zrniečka preniesť na vlhký biely obrúsok. Blší trus obsahuje množstvo nestrávenej krvi a v kontakte s vlhkosťou sa začne rozpúšťať a sfarbí sa do červenohneda.

Najčastejšie miesto výskytu bĺch u psa a u mačky je znázornený na obrázku (Svoboda M. a kol., Nemoci psa a kočky). Naľavo je znázornený pes, napravo mačka. V našich podmienkach je najčastejším pôvodcom parazitózy blcha mačacia (Ctenocephalides felis) a blcha psia (Ctenocephalides canis).

Alergia na blšie uhryznutie (FAD – Flea Allergy Dermatitis)

Najväčším problémom pri napadnutí blchami je hypersenzitívna kožná reakcia, ktorú spôsobujú nekompletné antigény (haptény), ktoré sú súčasťou proteolytických enzýmov v slinách bĺch. Spolu s kolagénom v koži hostiteľa sa formuje kompletný alergén. Jednoducho povedané – blcha po uštipnutí hostiteľa saje jeho krv, látky zvané haptény, ktoré sa nachádzajú v blších slinách reagujú s kolagénom v pokožke hostiteľa a vzniká tak alergén, ktorý spôsobuje podráždenie v mieste uštipnutia.

Miesto uštipnutia je veľmi svrbivé. Neustálym škriabaním v miestach najčastejšieho výskytu bĺch dochádza k vylamovaniu až k vypadaniu srsti. Koža je pokrytá začervenanými chrastami.  V dôsledku intenzívneho škriabania a vykusovania v postihnutých oblastiach dochádza k zápalu kože.

Terapia:

  • efektivita boja proti blchám je závislá od spolupráce majiteľa s veterinárnym lekárom – jednak navrhne účinný postup likvidácie bĺch s ohľadom na ich vývojový cyklus a tiež odborne zhodnotí nutnosť napr. antibiotickej terapie sekundárnych zápalov kože
  • celková liečba spočíva v eliminácii bĺch zo zvierat aj z prostredia – všetky zvieratá v domácnosti musia byť liečené (je potrebné im podať prípravky, ktoré zlikvidujú blchy) a všetky miesta, kde sa zviera vyskytuje, je potrebné dôkladne vyčistiť, pelechy oprať
  • sekundárne pyodermie (zápaly kože) sa liečia antibiotikami

Prevencia:

  • pravidelné používanie vhodných antiparazitík účinných proti blchám

Blchy – prenášače patogénov

Blchy sú dôležitým medzihostiteľom pásomnice psov a sú prenášačmi rôznych patogénnych baktérií – napr. Bartonella spp., Salmonella spp., Staphylococcus spp. či Clostridium tetani. Nepodceňujte prevenciu!

 

Dôležitá poznámka

V prípade uštipnutia človeka blchou sa zvyčajne nevyžaduje špeciálna terapia. Ak je potrebné tlmiť pocit svrbenia, odporúča sa použiť upokojujúce masti proti svrbeniu. Až v 98% prípadov zablšenia psov a mačiek je pôvodcom druh Ctenocephalides felis (blcha mačacia), ktorá výrazne preferuje týchto hostiteľov pred človekom. Problém môže nastať, ak sa v zablšenom prostredí dlhodobo nevyskytuje žiadne zviera – v takom prípade hladové a novo vyliahnuté blchy môžu atakovať ľudského hostiteľa. Intenzívna a opakovaná asanácia prostredia tento problém vyrieši.

Autori textu: Lenka Bartošová, MVDr. Boris Bartoš