Ako sa správne starať o uši vašich miláčikov

Uši sú veľmi chúlostivé orgány, ktoré vyžadujú našu pozornosť a pravidelnú starostlivosť - a to nielen u ľudí, ale aj u našich psích miláčikov.

Uši psov a mačiek  majú samočistiacu schopnosť, takže za normálnych okolností nie je potrebné ich čistiť. Vplyvom viacerých faktorov však môže dôjsť ku zvýšenej tvorbe mazu a následnému pomnoženiu baktérií či kvasiniek, ktorého výsledkom môže byť zápal ucha. Na vzniku zápalu uší sa môžu spolupodieľať tieto faktory:

plemená psov s visiacimi ušami 

U mačiek a u plemien psov, ktoré majú vztýčené uši, je zabezpečená prirodzená cirkulácia vzduchu vo zvukovode. U plemien psov s dlhými visiacimi ušami (kokeršpaniel, seter, pudel, baset, beagle a pod.) je cirkulácia vzduchu vo zvukovode nedostatočná práve kvôli visiacim ušniciam a preto tieto plemená majú vyššiu predispozíciu tvorby mazu a väčšiu náchylnosť na zápaly uší.

chlpy vo zvukovode

Chlpy vo zvukovode slúžia ako rezervoár rôznych nečistôt. Je potrebné ich pravidelne odstraňovať VYTRHÁVANÍM pomocou peanu alebo pinzety s tupým hrotom. Na trhu je možné zakúpiť aj špeciálny prášok, ktorý uľahčí vytrhávanie chpov. Pre psíka je tento úkon trochu nepríjemný, rozhodne však nie je bolestivý. Tieto chlpy sa nestrihajú ani neholia strojčekom.

zvýšené množstvo mazu

Zvýšená tvorba mazu môže byť zapríčinená aj  nevhodnou stravou, prípadne to môže byť jedným z prejavov potravinovej alergie.

časté kúpanie

Pri kúpaní treba dať pozor, aby sa voda nedostala do uší. Taktiež po plávaní je vhodné pravidelne čistiť uši vhodným čistiacim prostriedkom, pretože voda narušuje prirodzené bakteriálne osídlenie uší.

úzky zvukovod

 

Kedy treba čistiť uši?

Uši treba pravidelne kontrolovať a pri nahromadení ušného mazu je potrebné ho dôkladne odstrániť. Potreba čistenia uší je u každého zvieraťa individuálna.

Ako privyknúť psa na čistenie uší? 

Návyk na čistenie uší aj samotnú manipuláciu s nimi je vhodné učiť zvieratko už od útleho veku. Začnite napríklad jemnými krúživými pohybmi palcom z vnútornej strany ušnice a psíka za spoluprácu odmeňujte obľúbenými dobrotami. Takto si manipuláciu s uškami spojí s príjemným pocitom. Naopak - ak zviera nie je naučené na manipuláciu s uškami a je potrebné vyšetriť a ošetriť bolestivý stav, je  to pre zviera veľmi stresujúce a je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že si manipuláciu s uškami spojí práve s pocitom bolesti a stresu. Navyknutím na manipuláciu s ušami je možné predísť utrpeniu zvieraťa v prípade ochorenia, kedy je nutná návšteva odborníka a s tým spojená manipulácia a ošetrenie zvieraťa.

Ako na to?

Na čistenie uší budete potrebovať špeciálny čistiaci prípravok na toto určený a kúsok gázy, ktorou vysušíte zvukovod a ušnicu. Nikdy NEPOUŽÍVAJTE VATOVÉ TYČINKY, môžete nimi zatlačiť maz ešte hlbšie a tiež môžete vážne poškodiť zvukovod či bubienok zvieraťa.

Postup čistenia:

Jednou rukou pevne pridržíme a natiahneme ušnicu. Druhou ruku aplikujeme vhodný čistiaci roztok do zvukovodu.

Následne masírujeme zvukovod, čím vyvoláme “čvachotavý" zvuk. Necháme psíka nadbytočný roztok  z ucha vytrepať.

Zvukovod a ušnicu vysušíme gázou. Podľa stupňa znečistenia gázy postup opakujeme až dovtedy, kým nie je gáza čistá. 

Správna a pravidelná starostlivosť o uši vašich maznáčikov je veľmi efektívny spôsob, ako predísť závažnejším ochoreniam. Samozrejme - všetkého veľa škodí. Keďže ušný maz má ochrannú funkciu, netreba ho odstraňovať pričasto, pretože tým môžme provokovať jeho nadmernú tvorbu.

 

Kedy navštíviť veterinárnu ambulanciu?

Ochorenia uší sú veľmi nepríjemné a bolestivé a vyžadujú si riadnu diagnostiku a adekvátnu terapiu. Príčin ochorenia uší môže byť veľa - môže ísť o bakteriálnu či kvasinkovú infekciu, parazitárne ochorenie, alergiu či intoleranciu na niektorú zo zložiek krmiva alebo zapichnutú osinu. Až na základe riadneho vyšetrenia je možné navrhnúť adekvátnu terapiu.

Návšteva veterinárnej ambulancie vás neminie, ak pozorujete niektorý z uvedených symptómov:

  • zvýšená tvorba ušného mazu
  • trasenie hlavou
  • škriabanie uší
  • začervenie ušnice či zvukovodu
  • zvýšená citlivosť na dotyk v okolí uší

Vzhľadom na to, že ochorenie uší je pre zvieratko veľmi bolestivé a nepríjemné, odporúčame návštevu veterinárnej ambualncie neodkladať. Čím skôr bude zvieratko vyšetrené a liečené, tým skôr sa mu vráti radosť do života.

Ďakujeme modelke Kiri za spoluprácu pri fotografovaní.

MVDr. Dominika Flamíková