Ako hravo zvládnuť bežné situácie so psom

Pes si naše srdce dokáže získať ľahko a veľmi rýchlo. Nevedomky si nás podmaní, my naplno podľahneme čaru jeho osobnosti a tak trošku pozabudneme, že psí svet je trošku iný ako ten náš. Vzťah medzi človekom a psom nemožno porovnávať so vzťahmi medziľudskými. Ak chceme, aby sa pes dokázal začleniť do sveta ľudí, je potrebné sa občas na svet pozerať očami psa.

Milí klienti, týmto článkom, ktorý sme pre vás napísali v spolupráci so skúseným kynológom, by sme vám radi stručne poodhalili skryté zákutia duše vašich štvornohých miláčikov. Radi by sme vám priblížili ich vnímanie nášho ľudského sveta a v konečnom dôsledku by sme vám chceli pomôcť hravo zvládnuť rôzne vypäté situácie, ktoré život so psom občas prináša. Skúsme sa teraz na chvíľku pozrieť očami psa na niektoré situácie, s ktorými sa často stretávame a posúďme spolu, čomu porozumieme a čomu veľmi nie.

Cestovanie

Či už cestujete prostriedkami mestskej hromadnej dopravy, vlakom alebo autom, predstavuje to pre psa veľký stres. Len si to predstavte, ste pes, ktorému jeho majiteľ pripne na ňufáčik niečo čudné, čo ste ešte nikdy nevideli, vec, v ktorej si ani neviete riadne otvoriť papuľku alebo sa obliznúť. Vy ako psík tomu ani za mak nerozumiete a preto sa snažíte tej čudnej veci hocako zbaviť. Váš pán vás však za to okrikuje. A aby toho nebolo málo, vezme vás niekam, kde je pokope veľa ľudí a nepríjemný hluk. Ak máte nejaký zdravotný problém a jedna z vašich prvých ciest autom či autobusom vedie práve do veterinárnej ambulancie, buďte si istý, že vy, momentálne ako psík, si všetky tieto pocity spojíte do jedného a váš majiteľ to v budúcnosti s vami nebude mať rozhodne jednoduché.

Kým budete naozaj potrebovať s vašim psíkom cestovať v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy alebo vlastným autom, jednoznačne odporúčame spraviť si niečo ako „generálku“. Svojmu psíkovi trpezlivo vysvetlite, že náhubok, ktorý do prostriedkov MHD je potrebný, nie je nič zlé. V  domácom prostredí mu ho nasaďte najprv na pár sekúnd, neskôr čas predlžujte. Vždy potom svojho psíka odmeňte obľúbeným pamlskom alebo spoločnou hrou a pochváľte ho. Po takomto opakovanom tréningu bude pes vnímať náhubok ako bežnú súčasť svojho života. Rovnako tak pristupujte aj k cestovaniu. Vyskúšajte najprv kratšiu trasu, len zopár zastávok alebo krátku jazdu autom. Nebuďte skúpi na odmenu (vo forme pamlskov) ani na pochvalu. Tento tréning vám do budúcnosti veľmi uľahčí život, pretože psík si takto cestovanie, hoci aj s náhubkom, spojí s niečím príjemným (pochvala a odmena).

Starostlivosť o srsť

Aj keď nemáte výstavné ambície, starostlivosť o srsť u dlhosrstých plemien psov je jedným z predpokladov ich zdravého života. Reč je o takých plemenách ako je napríklad yorkšírsky teriér, bišon, maltézsky psík, shi-tzu, pudel, kólie, šeltie a podobne. Dlhšia a zanedbaná srsť má tendenciu k plstnateniu, čo môže viesť ku vzniku mnohých kožných problémov. Pokožka takto postihnutého psa „nedýcha“ a nie je možné ju ani riadne ošetriť šampónom, nedokáže dôkladne preschnúť a to môže byť príčinou vzniku rôznych kožných ochorení. Počnúc drobným zaparením, cez lokálne zápaly kože, mykózu, kandidózu, hot spot až po závažné stavy, ako je napr. pyoderma.

Mnohí majitelia psov sa začnú problematikou úpravy a údržby srsti zaoberať až vo chvíli, keď sa vyskytne problém. To už je však veľmi neskoro! Vyčesávanie splstnatenej srsti, nebodaj s kožnými problémami, si pes spojí s niečím veľmi nepríjemným a adekvátne k tomu bude aj reagovať. Bude sa brániť, uhýbať a dokonca môže prejavovať známky strachovej agresie.

Len si to skúste predstaviť. Idete ku kaderníkovi, ktorý vás vyčesáva tak intenzívne, až má pokožka vašej hlavy bordový odtieň. Napokon po celej tej bolestivej tortúre opustíte kadernícky salón s beztvarým účesom a niekoľkými vyholenými miestami, kam treba aplikovať lieky. Nepekná predstava, však? My ľudia predsa chodíme do kaderníckeho salónu relaxovať a nie trpieť! Prečo taký relax nedopriať aj svojmu miláčikovi? Na trhu je veľké množstvo pomôcok na česanie podľa typu srsti a rovnako tak aj kozmetiky, ktorá česanie uľahčuje. Učte svojho miláčika od začiatku, že kefy a hrebene sú kamaráti, vytvorte si „česací rituál“, hoci počas obľúbeného seriálu v televízii a nezabudnite svojho psíka riadne odmeniť za jeho spoluprácu. Predídete tak mnohým problémom a hoci to znie neuveriteľne, posilníte vzťah medzi vami a vašim miláčikom.

Kontrola očí, uší, dutiny ústnej a labiek

Ajajaj. Oči, ušká, papuľka a labky (najmä hrudné končatiny) si každý psík chráni asi najviac a preto je veľmi dôležité ho privyknúť na manipuláciu s nimi, aj keď mu to nie je práve príjemné. Je to dôležité nielen z toho pohľadu, že psa navyknutého na kontrolu týchto citlivých oblastí veterinárny lekár dokáže bez problémov vyšetriť a ošetriť, ale aj z pohľadu vás ako majiteľa, ktorý psa ošetruje a aplikuje lieky.

Nečakajte, až si váš pes spojí bežnú kontrolu týchto oblastí s bolestivosťou počas ošetrenia akútnych stavov a buďte o krok napred! Psíka je treba pravidelne kontrolovať. V letných mesiacoch vášho miláčika môžu ohrozovať osiny (klasy tráv) či kliešte, v zime zasa trpia labky na ľade a solených chodníkoch. Po prechádzke v prašnom prostredí podráždeným očiam uľaví prepláchnutie očnými kvapkami (poraďte sa s veterinárnym lekárom). Raz za jeden až dva mesiace psovi vyčistite uši. Postup čistenia vám radi vysvetlíme a predvedieme a taktiež odporučíme vhodné prípravky. Takéto procedúry vás nielen naučia manipulovať so svojim psom, ale sú tiež dobrou prevenciou pred závažnými stavmi. Navyše častým opakovaním si pes tieto tortúry osvojí a začne ich považovať za celkom normálne a bežné.

Na záver

Pes mnohým veciam z nášho ľudského sveta nerozumie a preto z nich môže mať strach. Pre svojho psa ste niečo ako premostenie medzi jeho psím svetom a našim svetom ľudí. Stačí trochu trpezlivosti a tréning v prostredí, kde sa psík cíti bezpečne. Majte vždy na pamäti, že pes číta vašu mimiku takpovediac „medzi riadkami“ a teda je dôležité, aby ste v každej zo spomínaných situácií boli vnútorne dobre naladení, bez stresu a nervozity. A nikdy nezabudnite na pochvalu a veľkú odmenu, predsa ani vy nechodíte do práce zadarmo.

autorka textu: Lenka Bartošová

Za ochotnú pomoc pri tvorbe článku ďakujeme predsedovi Športového klubu policajnej kynológie Ferdinandovi Ivanovi. 

www.cvicimepsov.sk